Progresivní brýlové čočky

Progresivní brýlové čočky

Progresivní brýlové čočky jsou funkční a moderní řešení pro všechny, kteří potřebují pro korekci svého vidění jiné dioptrické hodnoty brýlí do dálky a jiné do blízka. Mohou být vhodným řešením ale i tehdy, kdy máte brýle jen na jednu z těchto vzdáleností a na tu druhou je musíte odkládat.


Jak progresivní čočky vypadají a fungují?

Progresivní brýlové čočky jsou navrženy tak, aby obsahovaly potřebnou rozdílnou korekci vašeho vidění podle vzdálenosti, od čtení na blízko až po velkou dálku. Jednotlivé optické segmenty na sebe plynule navazují a neviditelně přecházejí jeden do druhého, takže celé brýle vypadají jako by ani žádné rozdíly v dioptriích neměly.

Progresivní čočky fungují nejčastěji tak, že v horní části brýlí, přirozeně nastavené v přímém pohledu očí, jsou umístěny dioptrické hodnoty do dálky. Postupným skloněním pohledu směrem dolů, tak jak to ostatně většina z nás přirozeně při čtení udělá, se vaše oči posouvají přes postupně se měnící dioptrie, až dosáhnete ostrého pohledu do blízka přes spodní, čtecí část brýlových čoček. Přizpůsobit se a navyknout si na tento jedinečný zrakový zážitek může nějakou dobu trvat, zvlášť pokud jste doposud používali běžné jednoohniskové brýle, určené výhradně pro vidění na dálku. Podstatnou výhodou ale je, že vás úplně zbaví  nutnosti neustále střídat brýle na různé vzdálenosti.

Stejný princip, a tedy i progresivní brýlové čočky, je možné využít také pro jinou kombinaci rozdílných pohledových vzdáleností. Příkladem může být někdo, kdo při své práci potřebuje vidět ostře na dvě různé „blízké“ vzdálenosti a s jedněmi jednoohniskovými brýlemi toho nelze dosáhnout – jedno může být třeba monitor vzdálený dva metry od očí a druhé klávesnice. Brýle pak nutně nemusí obsahovat dioptrie do dálky, ale mohou být dioptricky uzpůsobené jen pro tuto konkrétní činnost s korekcí přecházející od dvou metrů do 40 centimetrů.

 

Jaké jsou výhody progresivních čoček

1. Lepší a ostřejší vidění

Progresivní čočky nabízejí plynulý přechod mezi různými dioptrickými hodnotami a tím zajišťují jasné a ostré vidění na různé vzdálenosti. Nemusíte tedy nutně vidět některé předměty rozostřeně, jen proto, že jsou blíž nebo dál, než kam vaše brýle právě fungují. Nebo se nemusíte neustále obtěžovat přehazováním různých brýlí podle toho, kam potřebujete vidět. Také pro vaše oči je progresivní brýlové řešení méně zrakově namáhavé.

2. Elegantní design, který neprozrazuje váš věk

Absence viditelných linek, charakteristických pro tradiční bifokální nebo trifokální skla, dělá z progresivních brýlí pohodlnější volbu pro prakticky celodenní nošení. Oproti zmíněným brýlím nedochází k žádné skokové změně dioptrií, která je pro váš pohled opravdu rušivá a nepříjemná. Pozvolný přechod dioptrií oceníte zejména při činnostech, jako je řízení auta nebo používání počítače. Progresivní brýle jsou také stylovým řešením s čistou elegantní estetikou a díky široké nabídce různých technických variant umožňují výběr z velkého množství designů brýlových obrub, kterým se dají přizpůsobit. Nezklamou vás, protože neprozradí váš skutečný věk.

3. Jeden pár brýlí pro více pohledových vzdáleností

Progresivní brýlové čočky poskytují přirozenější zrakový zážitek v porovnání s tradičními bifokálními brýlemi nebo samostatnými brýlemi na čtení. Umožní vám v jedněch brýlích okamžitě vidět na rozdílné vzdálenosti, spojit váš pohled do dálky s možností pohodlného čtení.