Jaké by měly být správné dětské brýle

Pokud mají dětské brýle správně korigovat zrak a řešit oční vady, musí především dobře sedět. Je nutné najít takový model, který odpovídá anatomii dětské hlavy, proto nesmí být moc velký a nesmí tlačit na nose. Správným řešením je lehká, stabilní, elastická obruba vyrobená z nealergického materiálu. Pro nejmenší děti se vyrábějí i brýle, které mají místo postranic elastický pás (podobně jako brýle na lyže).

deti

Vhodné brýle pro Vaše dítě Vám nejlépe pomohou vybrat oční optici, ale měli byste zapojit do výběru i dítě (pokud to jeho věk umožňuje), aby si mohlo vybrat z několika vhodných typů, např. barvu, protože pak také bude mnohem raději brýle nosit.

Při koupi dbejte zejména následujícího:

  • Stranice jsou dostatečně dlouhé a dobře sedí za ušima
  • Nosník sedí na nose a netlačí
  • Vhodné jsou i stranice s tzv. flexem (pohyblivý kloub), který zaručuje delší životnost

Jak vybírat skla do dětských brýlí

Nejdůležitější jsou tato dvě kriteria:

  • Přednost dejte rozhodně plastu, který se nerozbíjí a pokud snad náhodou při velkém zatížení praskne, nemůže očím ublížit jako sklo. Neméně důležité je, že je také podstatně lehčí.
  • Ochrana proti poškrábání. I přes veškerou péči a výchovu těžko docílíte toho, že Vaše dítě bude brýle pečlivě ukládat do pouzdra. Daleko pravděpodobnější je, že budete brýle nacházet na stole nebo dokonce pod postelí a zřejmě i skly dolů. Proto je tak důležitá ochrana proti poškrábání, která prodlouží životnost i kvalitu vidění.

Sluneční dětské brýle

Dětské oči jsou velmi citlivé a měly by se chránit zejména při pobytu v místech zvýšeného slunečního záření, např. u moře, na horách. Sluneční brýle pro Vaše děti nakupujte výhradně v očních optikách, kde Vám bude zaručeno, že jsou kvalitní a mají UV filtr.

Tipy na závěr

Zdravotní pojišťovna přispívá na dětské brýle, výši příspěvku Vám sdělí podle platného číselníku v oční optice.

Nezapomeňte na pravidelné servisní prohlídky, které jsou zejména u dětských brýlí nutností k udržení dostatečné životnosti brýlí.