PREVENCE A OCHRANA OČÍ PROTI COVID-19

PREVENCE A OCHRANA OČÍ PROTI COVID-19

Chraňte si své oči!

Nedotýkejte se obličeje. Nedotýkejte se očí, nosu či úst, pokud nemáte umyté ruce.

Nedotýkejte se obličeje v oblasti známé jako T-zóna. Pokud se omylem dotknete, umyjte si ruce. Snažte se vyhnout dotykům holých rukou. Nošení rukavic ale není všelékem, protože i ony mohou přenášet bakterie a viry.

Vyvarujte se i tření očí. I když může být obtížné si tento přirozený zvyk zakázat, sníží se tím vaše riziko infekce. Pokud se z nějakého důvodu musíte dotknout očí nejprve si umyjte ruce mýdlem (nejlépe antibakteriálním s účinkem i proti virům) a vodou po dobu nejméně 20 sekund.

Chraňte si své oči, noste brýle, ochranné, dioptrické, sluneční.

Brýle jsou další ochranou pomůckou. Korekční brýlové čočky nebo sluneční brýle mohou chránit vaše oči před infikovanými respiračními kapénkami. Neposkytují však 100% ochranu. Kapénka s virem se může do vašich očí dostat z bočních stran a také z horní a spodní strany vašich brýlí.

Brýle čistěte a omývejte vodou ihned po příchodu domů z venkovního prostředí.

Na omývání brýlí používejte mýdlo a vodu, osušte kapesníkem. Nečistěte své brýle desinfekcí, ta může vaše oči podráždit. Nečistěte brýle ani čistidlem obsahujícím líh, například plastové brýle tak můžete zničit.

Své brýle nikomu nepůjčujte. Pokud si brýle odložíte, tak je ukládejte do pouzdra a zamezte kontaktu jiných osob s vašimi brýlemi.

Celkově se vyhněte půjčování svých osobních věcí. Nesdílejte předměty, jako jsou brýle, pouzdra na brýle a také pouzdra na kontaktní čočky, oční kapky, líčení na obličej, make-up, polštáře nebo osušky, ručníky.

Odpovědnou manipulací se všemi vašimi osobními věcmi chráníte nejen sebe, ale také všechny své blízké.

Omezte používání kontaktních čoček.

Mnoho uživatelů kontaktních čoček se dotýká svých očí, aniž by o tom přemýšleli. Je těžké přeceňovat důležitost správných hygienických postupů při používání kontaktních čoček. Nejlepší ochranou je na nějaký čas vyměnit kontaktní čočky za brýle.

Jestliže nadále chcete kontaktní čočky nosit, dodržujte správné postupy péče o kontaktní čočky a úpěnlivě dbejte na hygienu.

Zvýšenou pozornost věnujte zejména velmi pečlivému mytí rukou mýdlem před ale také po jakémkoliv kontaktu s vašimi kontaktními čočkami či příslušenstvím (pouzdro na kontaktní čočky, prostředky péče o kontaktní čočky).