Všechny novinky

Pět nejčastějších mýtů o progresivních brýlových čočkách

Už jste někdy slyšeli nebo snad přemýšleli o progresivních brýlových čočkách? Vynález z 50. let 20. století zaznamenal za dobu své existence velké množství technologických inovací a dnes je jednoznačně fantastickým pomocníkem lidem ve věku nad 40 let (nebo těm, kteří potřebují jinou dioptrickou korekci do dálky a na čtení – k tomu se vrátíme za chvíli). Pokud do této věkové skupiny již patříte, možná jste si všimli některých změn ve vašem vidění – třeba že se vám vaše ruce nezdají dostatečně dlouhé, nebo snad vnímáte potíže se čtením jídelníčku při slabém osvětlení? Máte pocit, že písmenka v novinách jsou nějaká menší? Pokud ne, pak jste jeden z mála šťastných.

Při použití standardních jednoohniskových brýlí k řešení potíží do blízka nezmizí jeden zásadní problém - a tím je přeostření z blízka na dálku. Důvodem je, že standardní jednoohniskové brýle, jak jejich název napovídá, mají v každé čočce pouze jednu dioptrickou hodnotu uzpůsobenou na zvolenou vzdálenost. Pokud máte potíže se čtením drobného písma ale také s viděním vzdálenějších předmětů v místnosti, možná budete potřebovat čočku s kombinací různých dioptrických hodnot. A zde přichází na řadu progresivní brýlové čočky.

Co jsou to progresivní čočky?

Progresivní brýlové čočky, známé také jako multifokální nebo víceohniskové, využívají progresivní přechod přes více různých dioptrických hodnot v jediné čočce. Progresivní brýlové čočky umožňují kombinovat předpisy různých dioptrických hodnot pro rozdílné pohledové vzdálenosti podle individuálních potřeb. To je tedy rozdíl oproti jednoohniskovým brýlovým čočkám, které mají pouze jednu dioptrickou hodnotu v celé čočce. Plynulým přechodem mezi jednotlivými dioptrickými hodnotami, a tím vzdálenostmi pohledu, se odlišují také od bifokálních brýlí, kde jsou jen dvě ostře ohraničené brýlové hodnoty.

Pojďme se nyní podívat na nejčastější mylné představy o progresivních brýlových čočkách.

 

Mýtus první  - progresivní čočky jsou jen pro starší lidi

Progresivní brýlové čočky se běžně předepisují osobám ve věku od 40 let. A to proto, že u většiny z nás se v tomto věku rozvine presbyopie, což je věkem podmíněná změna ve fungování očí, která zhorší naše vidění při čtení nebo pohledu na blízké předměty. Ve věku nad 40 let je předpis specifické korekce zraku na čtení běžný, ale tato potřeba může nastat i dříve, ještě před dovršením čtyřicítky.

Progresivní čočky se dnes dodávají v nejrůznějších typech, s rozdílnými konstrukcemi vhodnými pro různé věkové skupiny, a to včetně dětí, teenagerů a mladých dospělých. Důvodem je, že také někteří lidé bez presbyopie vyžadují jiný předpis dioptrií na blízko, abychom jim usnadnili nebo podpořili vidění pro činnosti do blízka.

Některé progresivní čočky jsou přizpůsobeny pro specifické úkoly, jako je práce s více obrazovkami, použití jen v interiéru, požití pro práci v kanceláři, s upřednostněním práce na počítači nebo jiná nejrůznější specifická pracovní prostředí.

Proto je individuální přístup ke každému klientovi, od vyslechnutí jeho potřeb a aktuálního vyšetření, až po výběr všech komponentů výsledných brýlí, nedílnou součástí optimálního fungování progresivních brýlových čoček.

 

Mýtus druhý  - na nošení progresivních čoček je těžké si zvyknout

Ne všechny progresivní čočky jsou stejné a každý máme také jiný zrakový systém. Pohodlí progresivních čoček ovlivňuje mnoho faktorů, včetně:

  • správného výběru typu čočky: nejlepší progresivní čočky pro vás jsou v souladu s vašimi důvody pro jejich používání, požadavky, které na používání máte a prostředím, ve kterém je nosíte.
  • správné obruby: obruba musí uživateli správně sedět a být vhodná pro daný typ progresivní brýlové čočky. Je dobře brát v úvahu také dioptrické hodnoty nositele. Například velké obruby obdélníkového tvaru nejsou ideální pro člověka s vysokou krátkozrakostí, protože čočky budou v okrajích zbytečně tlustší a celé brýle těžší.
  • vašich jedinečných zrakových potřeb: podstoupili jste v minulosti operaci očí, například pro snížení dioptrií? Nebo možná máte jiné specifické oční potíže, jako je tupozrakost, vysoké dioptrické hodnoty, významné dioptrické rozdíly mezi hodnotami obou očí nebo poruchu binokulárního vidění? To vše je dobře nejprve posoudit, abychom vybrali nejlepší progresivní čočky pro vaše jedinečné oči.

Pokud jste od někoho slyšeli téměř hororové příběhy spojené s progresivními čočkami, obvykle jsou způsobeny nesprávným typem čočky, špatným výběrem nebo úpravou brýlových obrub nebo nevhodným doporučením. Žádná kouzelná progresivní čočka jedné univerzální velikosti a typu totiž neexistuje!

Jak tedy určíme pro vás ty správné progresivní čočky?

Je nezbytné, abyste prošli důkladným vyhodnocením nejen parametrů vašich očí, ale také prostředí, ve kterém se pohybujete. Součástí hodnocení je vyšetření zrakových funkcí vašich očí a měření pracovních vzdáleností spolu s posouzením toho, co čtete, nebo s čím pracujete. Moderní postupy nám pomáhají zaměřit a posoudit, jak budou brýle a čočky sedět na vašem obličeji. Všechna tato měření a odpovědi na naše otázky jsou zásadní pro zajištění toho, abychom vám mohli doporučit co nejlepší řešení s optimálními výsledky.

Právě proto je široká nabídka nejrůznějších variant progresivních brýlových čoček výhodou. Nejsme při výběru omezeni na jedno univerzální řešení, ale máme dostatek možností přizpůsobit výsledek vašim individuálním potřebám. Například řidič obřího kamiónu a řidič dodávky nám může znít velmi podobně, ale jejich potřeby se celkem výrazně liší. Zdravotní sestra a zubní lékař budou mít také různé zrakové požadavky, a očekávají, že je vyřeší jejich brýlové čočky. Učitel klavíru bude velmi pravděpodobně vyžadovat jiný typ čoček a na jiné vzdálenosti než houslista v orchestru. Vše závisí na požadavcích člověka, které jsou často jedinečné pro jeho oči, cíle a prostředí.

 

Mýtus třetí - všechny progresivní čočky jsou všude stejné

Dovolíme si použít jednu analogii, kterou rádi používáme při odpovědi na tuto mylnou představu o progresivních brýlových čočkách.

Auto je auto, že?

Ale zamyslete se nad tím. V posledních několika letech obrovsky vzrostly investice do automobilového výzkumu a vývoje, což vedlo ke vzniku zcela nových technologií, specifikací a vylepšení funkcí. Úspora paliva, bezpečnost, komfort, další rozšíření možností a funkcí – to vše pro uspokojení nejrůznějších potřeb budoucích majitelů. Mezi výrobci automobilů je také obrovský rozdíl. Nemůžete říci, že například Kia, Mercedes a Ferrari vyrábí stejná auta. Auta, která jsou navržena pro pohyb na krátké vzdálenosti ve městě, se navíc liší od vozidel určených do terénu a ta zase vypadají jinak než auta pro přepravu těžkých nákladů.

Ve světle toho můžeme říci totéž o progresivních brýlových čočkách. Liší se cenou, značkou, velikostí, typem a účelem. Musí přesně padnout a naplnit požadavky svého nositele.

 

Mýtus čtvrtý - potřebujete pouze jeden pár progresivních čoček

Toto tvrzení také není úplně pravdivé. U někoho skutečně stačí jeden pár progresivních čoček. Ale pro jiné klienty mohou být potřeba alespoň dva různé typy čoček pro různé situace. Jeden pár progresivních čoček můžete například nosit pro zrakově náročné pracovní prostředí, mohou to být dokonce ochranné pracovní brýle, nebo jako brýle pro spoustu práce s počítačem. Váš druhý pár pak může být pro každodenní použití mimo vaši práci.

Většina z nás ke cvičení a práci využívá jiné boty, kdy ty v práci mohou mít podobu třeba pracovních bezpečnostních bot. A určitě vás nenapadne vzít si ochranné pracovní brýle při formálních příležitostech, kdy byste si měli obout společenské boty. To neznamená, že budete potřebovat 20 párů brýlí – jen je nutné pracovat s vaším profilem, abychom zjistili, co je pro vás nejdůležitější.

 

Mýtus pátý - každý může používat progresivní čočky

To bohužel také není zcela přesné. Zatímco většina lidí si na kvalitní progresivní čočky snadno zvykne, existují situace, kdy progresivní čočky nejsou ideální. A opět je tu podstatné, že se lišíme jeden od druhého.

Pro ilustraci několik příkladů:

  • Řekněme, že máte sklon ke kinetóze, tedy například Vám není úplně dobře v letadle nebo autobuse. Progresivní brýlové čočky pro vás mohou být mírně dezorientující a hůře si na ně budete zvykat. Neznamená to, že je absolutně nemůžete používat. Jen někteří lidé s kinetózou mohou nosit progresivní čočky jen jako stálé řešení a musí jim opravdu dobře padnout a být dostatečně kvalitní.
  • Někteří lidé se potřebují dívat na krátké pracovní vzdálenosti směrem vzhůru. Progresivní čočky nejsou pro takovou činnost obvykle ideální, protože čtecí část je u nich umístěná dole.
  • Někteří lidé mají oční onemocnění, jejichž důsledkem je, že se při vidění silně spoléhají buď jen na jedno oko, nebo jen na periferní vidění. Vhodnějším řešením proto pro ně mohou být jednoohniskové nebo bifokální brýle.
  • Progresivní brýlové čočky mohou být problematické pro velmi staré nebo křehké osoby, které v minulosti měli potíže se zakopáváním a pády.

 

Věříme, že se nám podařilo objasnit alespoň některé mylné představy, a utvrdit vás, že můžete být dobrým kandidátem na progresivní brýlové čočky. Promluvte si o konkrétních možnostech se svým očním specialistou a zažijte úžasné vidění a pohodlí i spolu s kosmetickými výhodami progresivních brýlových čoček.