Časté otázky


1. Mohu v kontaktních čočkách spát?
Můžete. Ale pouze v těch, které byly k tomuto účelu speciálně vyvinuty. Některé jsou certifikovány pro náhodné přespání, max. 7x do měsíce. Na trhu jsou ale i takové, ve kterých se dá spát celý měsíc, pak se vyhazují.
2. Chci začít nosit kontaktní čočky. Potřebuji předpis od lékaře?
Předpis nepotřebujete. V optikách, kde se aplikují kontaktní čočky, pracují tzv. optometristé, kteří jsou k aplikaci kontaktních čoček speciálně vyškoleni. Změří Vám zrak a doporučí nejvhodnější typ kontaktních čoček. Dioptrie, které pak budete mít v kontaktních čočkách, se mohou lišit od dioptrií, které máte v brýlích.
3. Mohu mít multifokální brýle, i když nenosím brýle na dálku, není to zbytečné?
Multifokální brýle se stávají standardní korekcí presbyopie (vetchozrakosti) a může je nosit prakticky každý, kdo potřebuje brýle na blízko či střední vzdáleností, nebo kdo potřebuje brýle na dálku i na blízko, nebo ten, který nosí brýle na dálku a na čtení nebo na práci s počítačem si je sundává. Multifokální brýle zajistí komfort pro celodenní nošení. Jelikož jsou tyto brýle nošeny většinou celý den, nejsou tolik namáhány a opotřebovávány jako brýle, které střídáte během dne.
4. Nosím brýle do dálky a druhé do blízka. Nechci je střídat. Co jsou bifokální brýle?
Bifokální brýle jsou brýle, které se dnes již považují za zastaralé. Sloužily ke korekci tzv. presbyopie (po 45 letech života člověk ztrácí schopnost akomodovat a potřebuje jinou korekci zraku na různé vzdálenosti), ale korigují pouze dvě vzdálenosti, dálku a blízko. Střední vzdálenost zůstává nekorigována. Další nevýhodou je viditelný předěl na brýlové čočce, který způsobuje určité problémy i uživateli. V současné době se presbyopie řeší MULTIFOKÁLNÍMI BRÝLOVÝMI ČOČKAMI, které zajišťují vidění na všechny vzdálenosti, plynulý a "neviditelný" přechod a také podstatně snazší návyk.
5. V optice mi nabízeli antireflex. Co to je?
Antireflexní vrstvy jsou součástí již standardních brýlových čoček. Jde o vrstvy, které způsobují vyšší průchodnost paprsků skrz brýlovou čočku do oka, čímž zajišťují lepší a pohodlnější vidění pro uživatele. Někteří lidé nechtějí antireflex, že se hůře čistí. Pokud brýle budete čistit utěrkou z mikrovlákna, čištění bude jednoduché. Na tvrzené plastové čočky s antireflexními vrstvami se nanáší také hydrofobní úpravy, které velmi usnadní jejich čištění.
6. Bojím se plastu, prý se hned poškrábe?
Plastové brýlové čočky již nosí 90% našich zákazníků, od skleněných se všeobecně upouští. Plastová čočka má na povrchu tvrdoelastický lak (tvrzení), který brání poškrábání brýlových čoček. Při běžné manipulaci nehrozí její poškození. Při nešetrném zacházení se samozřejmě může brýlová čočka poškodit, ale to platí i o sklu. Každá brýlová čočka má svou životnost, takže i při opatrném zacházení se může po několika letech objevit na brýlové čočce (ať už plastové či skleněné) poškozený povrch.
7. Chci obyčejná skla do brýlí. Je lepší sklo nebo plast?
Jako standardní řešení doporučujeme plastové brýlové čočky s antireflexní úpravou, které jsou v současné době finančně velmi příznivé a cenově se od skel příliš neliší. Skla mají oproti plastovým brýlovým čočkám několik nevýhod:
  • jsou příliš těžká
  • nejsou bezpečná (při rozbití, zejména u dětí)
  • nelze na ně nanést tak kvalitní povrchové úpravy jako na plast
  • propouští více UV záření než plast
  • většina novinek se ve skle vůbec nevyrábí
  • se sklem máte omezen výběr brýlové obruby