Brýle na sport se liší většinou podle účelu, druhu sportu, ke kterému je budete používat. Vždy by měly být lehké, dobře sedět na obličeji a plnit ochrannou funkci. Až k 10% úrazů oka dochází právě při sportu. Sportovní brýle se prodávají nedioptrické, ale i dioptrické.

  • Nedioptrické:
    Jejich design a použitý materiál se liší podle druhu sportu. K různým druhům sportu je potřeba si vybrat vhodný typ sportovních brýlí.
  • Dioptrické:
    Do některých modelů nedioptrických brýlí je možné vsadit dioptrické hodnoty, které jsou buď zcela vlisované do sportovního skla nebo jsou samostatně upevněné k nedioptrickým sportovním brýlím

sport3

Tipy k výběru sportovních brýlí

Míčové sporty

Plastové brýle bez kovových součástí s vypolstrovaným nosníkem a zajištěním proti padání z hlavy s důrazem na plnění ochranné funkce. Není nutná UV ochrana, pokud se hraje pouze v hale. Při venkovním použití jsou lepší brýle s UV filtrem.

Cyklistika

Již při rychlosti 10km/h začínají oči bez ochrany slzet.

Cyklistické brýle bývají široké, aby ochránily před celou řadou vlivů – vítr, voda, hmyz, prachové částice atp. Většina cyklistických brýlí se dnes vyrábí s výměnnými skly, které se používají podle počasí. Nerozbitný plast, minimální váha a pohodlí jsou dnes již samozřejmostí.

Vzhledem k tomu, že cyklisté nosí helmu, měli by si brýle vybírat podle ní, aby pak někde zbytečně netlačily.

Lyžování, snowboarding

UV ochrana především. Speciální filtry pro různé světelné podmínky. Dvojitý plast proti zamlžování. Dostatečné polstrování pro optimální průchod vzduchu. Nastavitelný pružný pás kolem hlavy.

Vodní sporty, rybaření

Zejména vhodné jsou polarizační brýle, které filtrují odlesky vodní plochy.

Vysokohorská turistika, přechod přes ledovec atd…

Vysoký UV filtr, vhodné je i sklo G15, které bylo vyvinuto pro potřeby letectví.

Lehká atletika

Lehké a dobře odvětratelné sluneční brýle.